Czy do 2020 wzrośnie liczba osób pracujących w domu i na niepełny etat?

Posted on

Top Employers przygotował ciekawe wideo na temat trendów dotyczących zmian demograficznych i tendencji rynkowych.

link

Ogólna tendencja jest taka, by:

– coraz więcej osób pracowało na niepełny etat, zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie tylko ci, którzy decydują się na takie rozwiązanie z powodu opieki nad dziećmi (urlop wychowawczy),

– coraz więcej osób pracowało w domu, czyli w ramach telepracy, samodzielnych projektów.

Jakie są zastrzeżenia, okazuje się, że zarówno pracownicy jak i pracodawcy niechętnie zgadzają się na niepełne etaty, choć z różnych powodów. Pracodawcy, by nie komplikować sobie kwestii planowania pracy (delegowania i rozliczania, dopasowywania terminarza), zaś pracownicy by zachować jak najwyższe wynagrodzenie i świadczenia pracownicze (nie tylko ZUS, ale również prawo do urlopu).

Kolejna obserwacja jest taka, że większość osób nie docenia tych, co pracują w domu. Jest pewna bariera psychologiczna. Tylko przedstawiciele niektórych zawodów „mogą” pracować w domu jak: przedstawiciele wolnych zawodów (pisarze, dziennikarze, projektanci, architekci, tłumacze, krawcowe) lub ci, co tworzą modne dziś firmy start-upowe. Bo praca dla wielu nierozłącznie kojarzy się w dojazdem do pracy. Jak pokazuje praktyka, wiele firm małych wybiera „pracę w domu” z powodów ekonomicznych – by uniknąć kosztów dojazdów, wynajmu stałej powierzchni biurowej, opłat parkingowych – a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym (szerokopasmowy internet, telefony komórkowe, laptopy, przechowywanie danych w chmurze) nie wpływa to na pogorszenie jakości pracy. Coraz modniejsze stają się biura coworkingowe, gdzie można wynająć sale / biurka na kilka godzin w tygodniu, miesiącu w zależności od potrzeb, gdy praca wymaga konsultacji kilku osób naraz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s